







A bálna végül vasárnap délután szenvedett ki, de ezzel a történetnek még nincs vége. A döglött bálna ugyanis legalább annyi bámészkodót vonzott, mint az élő, ami nem is csoda, hiszen a tetem kiemelése majd parton történő feldarabolása, kicsontozása sokkal látványosabb lehetett, mint a sekély vízben szinte mozdulatlanul veszteglő állatot bámulni.
Ezt persze személyesen nem tudom megerősíteni, hiszen, bár a hétvégén jártunk a közelben, úgy döntöttem, a bálna iránti tiszteletből nem csatlakozunk a tömeghez. Kedden aztán a bálna csontvázát (elefántürülékkel borítva!) elszállították Sjællandra, ahol a további konzerválásra kerül majd sor. Bár egy ideig úgy nézett ki, hogy a csontvázat a koppenhágai Állattani Múzeumban fogják kiállítani, a helyi polgármesternek végül sikerült kijárnia, hogy a maradványok a jövőben Vejle látnivalóit gazdagítsák. Érdekes lesz majd látni, hogy a csontváz akkor is ilyen népszerű lesz-e, ha a kíváncsiskodóknak belépőjegyet kell rá váltaniuk, és mindenféle magyarázószövegekkel kell majd bíbelődniük Én mindenesetre ilyen formában valószínűleg már kíváncsi lennék rá.
Általánosan (így Magyarországon is) elterjedt volt a tűzrakás gyakorlata, népi színjátékok rendezése, valamint különféle szerelmi és jóslási praktikák űzése. Skandináv hiedelmek szerint a szent források vizének ekkor különösen erős a gyógyító ereje, mint ahogy a gyógynövényeké is, és a boszorkányok is ekkor a legaktívabbak. Nem is csoda, hogy a boszorkányok szorosan összekapcsolódnak a Szent Iván éjjel. Sokak szerint a tűzgyújtás eredeti célja a boszorkányok (valamint az ártó szellemek) elriasztása, távol tartása volt, és manapság gyakran égetnek boszorkánynak öltöztetett bábukat a Szent Iván éji máglyán.
A Szent Iván éjnek a népi időjóslásban is kitüntetett szerepe volt. Az egyik hiedelem szerint például ha ekkor esik az eső, akkor az elkövetkező hat héten el sem áll. Napjainkban a legtöbb önkormányzat, klub, egyesület rendez Szent-Iván éji ünnepséget: itt Aalborgban például legalább 15-20 különféle Szent-Iván éji esemény közül választhatott tegnap az, aki éppen nem a Németország-Ghána focimeccset nézte a tévében. Ezek a rendezvények általában egy ünnepi beszéddel indulnak, amit a máglya meggyújtása követ, miközben a jelenlévők a Midsommervisen című megzenésített Holger Drachmann verset éneklik. Van bőven enni- és innivaló is, és az ünnepség nem ritkán éjfél után ér véget.
Már egy ideje adós vagyok a városlakók történetének a végével. Emlékeztetőül: néhány hete egy feketerigó pár fészkelt a házunk előtt parkoló egyik bicikli kosarába. Pár nappal azután, hogy felfedeztem a fészket, mind a négy fióka kikelt, és a szülők lelkiismeretesen etették is őket. Három nappal később azonban a fiókák váratlanul és nyomtalanul eltűntek. Arról persze szó sem lehet, hogy kirepültek volna, ezért attól tartok, a történet nem ért jó véget. Talán egy járókelő dobta ki a fiókákat a fészekből, vagy egy kóbor macska egészítette ki velük az étrendjét. Erőszaknak azonban, mint említettem, semmi nyoma, úgyhogy a vállakózó kedvű rigócsalád további sorsa valószínűleg örökké homályban marad. Arra is csak következtetni lehet, hogy a bicikli tulajdonosa feltehetően ártatlan: a rozsdásodó Releigh, kosarában ez elárvult rigófészekkel, ugyanis ma is háborítatlanul ott áll a ház előtt.
Bár a köztudatban egységesen mint Aalborg Eternit él, valójában három különálló, bár szorosan együttműködő üzemről van szó, melyek 2004-ben történt bezárásukig a város egyik legfontosabb ipari komplexumát alkották. Ezek közül az első az 1897-ben alapított cementgyár volt, amelyhez 1927-ben csatlakozott a tulajdonképpeni eternitgyár. Itt tetőfedésre és épületburkolásra használt palatáblákat, valamint vízvezeték- és szennyvízcsöveket gyártottak. A harmadik részegység siporex-et állított elő, ami állítólag valami betonféleség, de az interneten talált magyarázatból én csak a névmásokat és kötőszavakat értettem meg. (Ha valaki szeretne megpróbálkozni a megfejtéssel: Siporex is lightweight autoclaved aerated concrete which is completely cured, inert and stable form of calcium silicate hydrate.)
A területet tavaly egy vállalkozó vette meg, aki lakásokat és bevásárlóközpontot tervez ide (az utóbbiból ugyanis még csak néhány ezer van a városban). Orsival tehát valószínűleg az utolsó pillanatban kaptuk lencse végre a még meglévő romokat. A nyár esti naplementében az egésznek valami szürreális, földöntúli hangulata van, amit tovább fokoz, hogy az egész területen háborítatlanul lehet jönni-menni.
Dániában szokatlan módon egyetlen tiltó vagy figyelmeztető táblát sem helyeztek ki, mint ahogy biztonsági őrök sem őrzik a telepet (nem is lenne igazán mit). A rozoga lépcsőkön még az egyik romos toronyra (silóra?) is felkapaszkodtunk, ahonnan fantasztikus a kilátás a telepre és körben a városra.
A vándorkiállítás plakátja szerint nagyjából 5000 hajléktalan él Dániában (más becslések ezt a számot 10 000 fölé teszik), akik közül kb. 500 alszik többé-kevésbé rendszeresen szabad ég alatt. Szerencsére a hajléktalanság sokaknak csak átmeneti állapot, de minden negyedik érintett több mint egy évig marad otthon nélkül. A hontalanok száma az utóbbi időben ugrásszerűen megnőtt, elsősorban a közép- és kelet-európai hajléktalanok megjelenése miatt. Ez azonban nem az egyetlen magyarázat: a gazdasági válság a szokásosnál is több dánt kényszerít az utcára. Míg 2002-ben 1499 kilakoltatásra került sor az országban, addig 2008-ban 3762 családnak, illetve egyedülállónak kellet elhagynia az otthonát. Ők persze persze nem mindannyian váltak automatikusan hontalanná, de egyedül 2009-ben több mint 1000 fővel nőtt a hajléktalanok száma Dániában.
A vásár az 1930-50 közötti években élte a fénykorát; ekkor gyakran 20 000 lovat is vásárra vittek itt. A motorizáció terjedésével és a mezőgazdaság szerepének csökkenésével párhuzamosan persze a lovak gazdasági jelentősége is drasztikusan visszaesett. Manapság jó évnek számít, ha 1400 állatot hoznak eladni. Mindez azonban nem vezetett a vásár elhalásához, mert a lovak helyét fokozatosan más termékek vették át. Kapható itt mindenféle háziállat, régiség, kézműves- és iparművészeti termék, a valóban értékes termékektől az arcpirító bóvliig, játékautomatákkal és gigantikus sörsátrakkal megtűzdelve.
Van itt hagyományos vásári istentisztelet, koncertek, lovasbemutatók, kutyaverseny és sok más többé-kevésbé színvonalas rendezvény. Nagyjából az ecseri piac, a debreceni Mihály-napi vásár és egy hagyományos magyar falusi búcsú keverékét kell elképzelni. A több százezer látogató többsége persze csak nézelődni jár Hjallerup-ba (tökéletesen eldugaszolva ezzel a környék útjait), ám csakúgy, mint a régi magyar vásárokon, búcsúkon, itt is a program elengedhetetlen része a tömegverekedés, amire az érintettek nem ritkán egész évben készülnek. Az idén sem volt ez másként: néhány tucat látogató már első éjszaka egymásnak esett, és a rendőrség csak komoly tartalékok bevetésével tudott úrrá lenni a helyzeten.